Kategorie

Bestsellery

Halloween w Hiszpanii

Halloween w Hiszpanii

Halloween staje się z roku na rok coraz bardziej popularne, także w Hiszpanii. 31 października, w wigilię Wszystkich Świętych, czyli Día de Todos los Santos, w wielu miejscach Hiszpanii odbywają się imprezy z tej okazji. Jak już wiele razy wspominaliśmy, Hiszpanie kochają fiesty i lubią się także przebierać, więc Halloween to doskonała okazja do zorganizowania zabawy.

Obchody są właściwie takie same, jak w Ameryce - nikogo już nie dziwi widok poprzebieranych dzieci pukających do drzwi i wołających "truco o trato!" ("trick or treat!").

Ale oprócz typowych Halloweenowych zabaw, w niektórych regionach Hiszpanii odbywają się lokalne obchody o zupełnie innym charakterze.

Święto Tosantos, które odbywa się w Kadyksie (Andaluzja) charakteryzuje się tym, że w halach miejskich targowisk ustawiane są kompozycje składające się z kukieł zrobionych z głów zwierząt i warzyw, które są poprzebierane za znane postaci.

Z kolei w Katalonii tej samej nocy odbywa się święto Castanyada, o którym pisaliśmy rok temu. Głównym przysmakiem podczas jego obchodów są pieczone kasztany, które można kupić na ulicach miast.

Czy z dniem Wszystkich Świętych są związane jakieś charakterystyczne dania? Tak! Oprócz wspomnianych wyżej kasztanów, można też delektować się popularnymi słodyczami zwanymi huesos de santo (kości świętego). Są to białe marcepanowe rurki nadziewane masą z żółtka jajek i cukru, które wyglądem przypominają kości. Można też skosztować buñuelos de viento, które trochę przypominają pączki, a według legendy ich zjedzenie może ocalić jedną duszę w czyśćcu.

Día de Todos los Santos to dzień wolny od pracy i Hiszpanie wykorzystują go do odwiedzenia bliskich na cmentarzach, jednak nie ma zwyczaju zapalania zniczy. Składają za to na grobach kwiaty i modlą się za zmarłych.

Skomentuj

*
**niepublikowany
*Link do strony http://
*

Follow us on Instagram

Produkt został dodany do porównania produktów!